ترس/آموزش/تربیت/پراکنده

نتایج بررسی­هایشان نشان داد که اکثر مردم از حرف زدن در مقابل یک جمع بزرگ، بیش از مرگ می­ترسند.

*****

غلبه بر ترس یک مهارت است که باید آموخته شود. اگر از عنفوانِ کودکی آموزش داده نشود، یا از آن بدتر ترسیدن به عنوان رفتاری قابل قبول تشویق شود، سخت بشود انتظار داشت که در بزرگسالی تلاشی در جهت غلبه بر ترس­های واهی صورت گیرد.

منظور از تشویق، دادن بازخوردِ مثبت به کودکی است که ترسیده. مثلا اگر کودک به جای مواجه شدن با این حقیقت که تاریکی ترسناک نیست، دریابد که هربار که وحشت­اش از تاریکی را بروز می­دهد مورد محبتِ بیشتری قرار می­گیرد، سخت­تر بر این ترس غلبه می­کند.

 

*****

می­گفت که در این دنیا که برای اینکه به کسی جواز رانندگی بدهند این همه آموزش می­دهند و امتحان می­گیرند، کمتر کسی به فکر آموزش مهارت­های پرورش و تربیت نسل بعد است، چه برسد به اینکه به فکر بررسی صلاحیت افراد باشد برای بچه­دار شدن.

بازی نیست. جای آزمون و خطا هم نیست. ولی اکثر آدم­ها خودخواهانه کودکی را به این دنیا می­کشانند در حالی که نمی­دانند هر حرکت نادانسته­شان چه تبعاتی می­تواند داشته باشد.

نمونه­های برخوردهای آسیب­رسان را می­بینم با کودکان؛ در مسیر هر روزه­ام. دردناک است. با این حال عبور می­کنم و سعی می­کنم فکر نکنم به آسیب­های وارده. سعی می­کنم فکر نکنم به چرخه­ای که این آسیب­ها طی می­کنند و از نسلی به نسل بعد منتقل می­شوند. می­گردم پیِ بارقه­های امید.

/ 1 نظر / 7 بازدید
پرشین

تنها کاری که آدم میتونه انجام بده اینه که بچه دار نشه. همین!